VELIČANSTVENI TRIJUMF - ŠAMPIONI SRBIJE PIONIRKE ŽKK "Sivac"

Veličanstvenom pobedom pionirki Ženskog košarkaškog kluba "Sivac" nad vršnjakinjama iz zemunskog "Eurobasket" u finalu završnog turnira Prvenstva Srbije održanom proteklog vikenda u Bačkoj Topoli, Sivčanke su osvojile titulu Šampiona Srbije.

Viđena je bespoštedna borba rivala koji su se prvi put susreli. Prva četvrtina odigrana je pod velikim pritiskom na obe strane. Otvaranje utakmice krenulo je na ruku mladim košarkašicama iz Zemuna koje su veštim i brzim kontranapadima koristile brojne nesigurnosti u napadu Sivčanki.

Očigledna je bila početna nervoza kod naših i igračice Eurobasketa vezuju par lakih koševa iz kontri. Pri rezultatu 6:1 trener Stojanac poziva tajm aut, nakon koga Jelena Gogić pogađa i pokreće ekipu Sivca.

Međutim, gošće pojačavaju pritisak i uz nekoliko preciznih šuteva sa distance povećavaju prednost. U osmom minutu na semaforu je pisalo 04:14.

Nervoza naših košarkašica čini svoje. Puno je ishitrenih šuteva i izgubljenih lopti, a u jednom od sledećih napada naša Jelena Štulić pravi prekršaj koje su sudije okarakterisale kao nesportsku ličnu grešku i gošće iz Zemuna povećavaju prednost na 05:18. Ova tehnička greška pri kraju prve četvrtine kao da je razbudila naše. Povezano je par dobrih igara u odbrani koje Jelena Gogić i Tamara Rajić uspešno realizuju kroz kontre za konačnih 10:23.

U drugoj četvrtini gošće nastavljaju sa preciznom dalekometnom paljbom. U jednom momentu bilo je i neverovatnih +17 u korist Zemunki. Međutim, naše košarkašice se ne predaju već uzrvaćaju, doduše skromno, uglavnom sa linije slobodnih bacanja. U ovom periodu bilo je dosta prekršaja nad našim igračicama, ali naš procenat šuta za 1 bio je ispod 50%.

Dugo je na semaforu stajao rezultat 14:30. Viđeno je puno grešaka na obe strane. Nakon konsolidovanja odbrane naših uz dve sjajne blokade Jelene Štulić usledila su i dva gruba nesportska prekršaja nad Oliverom Radojević i Tamarom Rajić. Ovo kao da je bio znak da koncentracija košarkašica Eurobasketa popušta i da će naše uspeti da uhvate priključak. Standardno dobra Jelena Gogić postiže važnu trojku, njoj se priključuju Jelena Štulić i kapiten Olivera Radojević, a konačnih 25:33 na poluvremenu postavlja naša Marija Marković pogodkom iz brzo realizovane kontre.

U trećoj četvrtini naše košarkašice nošene bodrenjem mnogobrojnih navijača sa tribina, predvođene Tamarom Rajić u napadu i Jelenom Štulić u odbrani uspevaju da smanje razliku.

Odbrana je na visokom nivou, ali kontre i napad još uvek nisu zadovoljavajući. Opet puno ishitrenih akcija u napadu. Konačan rezultat ovog perioda 39:47 postavlja Jelena Gogić pogodkom uz zvuk sirene.

Završni period igre započeo je dobro za naše košarkašice. Jelena Štulić hvata  nekoliko presudnih lopti u odbrani i pokreće odlučujuće napade Sivčanki. Marija Marković pogađa oba slobodna bacanja, Tamara Rajić preseca sledeći napad Zemunki, asistira do Jelene Gogić koja u 4. minutu ključnog perioda pogađa i drugu trojku za 46:54.

U ovim momentima igre sudijiski par iz Niša pravi nekoliko diskutabilnih odluka, međutim, naše košarkašice su u nezadrživom naletu. Igramo odličnu odbranu a aktivne napade sa velikom sigurnošću realizuju Tamara Rajić i Jelena Gogić. Fenomenalna u odbrani, Jelena Štulić nakon direktne i čiste blokade protivničkog igrača istrčava kontru i kako bi komentatori NBA lige rekli akcijom "Coast to Coast" (od koša do koša) poentira za 53:56. Nakon toga Štulić realizuje i bacanje, Gogićka poentira za dva, a Tamara Rajić najpre realizuje dva bacanja, pa onda poentira na ulaz i naše prvi put vode. Tri minuta pre kraja utakmice rezultat je 60:57.

Košarkašice Eurobasketa su pokušavale da se vrate u utakmicu, međutim, razigrana Tamara Rajić i sjajna Jelena Štulić im to nisu dozvolile. Rampe, laki poeni iz tečnih kontri i sigurno realizovana slobodna bacanja dovode naše mlade košarkašice do veličanstvenog triumfa.

Konačan rezultat utakmice 72:62.

Čitavu utakmicu obeližio je loš šut sa distance kod naših košarkašica. Pogođene su samo dve trojke iz sedam pokušaja (J. Gogić), od čak 51 slobodnog bacanja našeg košarkašice realizovale su samo 28 (54%), pri čemu je šut za dva bio katarstofalnih 19/49 (38%). Međutim, sve je to nadoknađeno borbenošću i željom za uspehom.

Čestitamo pionirkama ŽKK "Sivac", Tamari Rajić (21 poen, 5 skokova, 8 ukradenih lopti, 3 blokade za 30 minuta,  index uspešnosti 26), Oliveri Radojević (kapiten) (3 poena, 2 skoka), Kseniji Vlaškalić (1 blokada), Jeleni Gogić (25 poena, 2 skoka, 1 blokada za 33 minuta, index 16), Jovani Zindović, Jeleni Štulić (17 poena, 19 skokova, 3 blokade za 36 minuta, index 36), Mariji Marković (6 poena, 2 skoka), Tanji Krneta, Milici Žeželj, Sonji Makimović, Maji Grković (3 skoka), Steli Laušević i treneru Marijanu Stojancu.

U triler meču i penal završnici borbe za treće mesto ŽKK "Topolčanka" je nakon jednog produžetka u penal završnici savladala ŽKK "Radnički NB" iz Novog Beograda (73:70).

Proglašeni su i najbolji pojedinci završnog turnira. Sa postignutih 99 poena Milica Inđić iz zemunskog Eurobasketa osvojila je titulu najboljeg strelca, dok je za najbolju igračicu finalnog dela takmičenja Prvenstva Srbije proglašena Ivana Brajković iz ekipe "All Star".

Prilog pripremio Radoje Cvijović.

24. mart '06.

U drugom kolu završnog turniru mlađih kategorija prvenstva Srbije za pionirke, koji se ovih dana održava u Bačkoj Topoli, košarkašice Sivca ubedljivo su savladale vršnjakinje iz ekipe Radnicki NBG. Utakmica je završena rezultatom 76:54. Ovom pobedom naša ekipa plasirala se u finale koje se igra u nedelju u 14 casova.

U prvom kolu naše košarkašice bile su ubedljivo bolje i od vršnjakinja iz ekipe Ol Star. Ova utakmica završena je rezultatom 71:56, a najefikasnija u redovima sivčanki bila je mlada Jelena Štulić sa postignutih 20 poena.

Za naslov najboljeg u Srbiji sivčanke se bore u konkurenciji ekipa Basket Star, Radnički NB, Student, Topolčanka i Eurobasket, dok je ekipa Junior otkazala učešće na završnom turniru.