SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET SIVAC.NET

 
   
     
   

 

 

 

KLIK NA SLIKU ZA UVECANJE

zgrada u kojoj je radila Prva srpska čitaonica

 

 

KLIK NA SLIKU ZA UVECANJE

zgrada Narodne biblioteke u Sivcu

 

 

KLIK NA SLIKU ZA UVECANJE

čitaonica

 

 

KLIK NA SLIKU ZA UVECANJE

izložbeni prostor - galerija

 

 

NARODNA BIBLIOTEKA

 

Neko je rekao: »Bibliotekari rade jedan važan posao: oni daju čoveku knjigu. I, taj čovek tog dana i te večeri neće biti sam – on će biti u društvu sa knjigom«. Tako jednostavna a suštinska definicija uloge bibliotekara, a samim tim i biblioteke. Može li biti zahvalnije uloge od te da se čoveku obezbedi tako interesantno i korisno druženje, druženje koje zadovoljava večitu čovekovu težnju da sazna više i bolje?

Milorad Matijašević,

dugogodišnji upravnik Narodne biblioteke u Sivcu

 

U beleškama Živka Lančuškog, izvrsnog poznavaoca kulturnih i društvenih prilika u prošlosti Sivca, stoji evidentirano da je PRVA SRPSKA ČITAONICA U SIVCU osnovana 1892. godine i da je bila smeštena u kući Trive Petrovića, sivačkog krojača, koji je i sam bio jedan od osnivača i prvih članova Čitaonice. inicijator i osnivač Čitaonice bio je jedan od ondašnjih sivačkih učitelja, Dušan Pejić, sa još nekoliko naprednih meštana Sivca.

Čitaonica je imala svoju biblioteku iz koje su članovi nosili knjige na čitanje kući (nije nigde zabeleženo koliko je knjiga imala), a dnevnu štampu i časopise čitali su u Čitaonici.

Od 1938. godine Čitaonica radi pod nazivom NARODNA KNJIŽNICA I ČITAONICA sve do 1941. godine kada prekida rad, zbog ratnih dešavanja. Nakon prestanka rata nastavlja sa radom.

1960. godine osnovana je Narodna knjižnica i čitaonica u Sivcu kao budžetska ustanova sa samostalnim finansiranjem. Od tada se počinje voditi i smišljena nabavna politika knjiga jer se izvesna sredstva odvajaju i za obnovu knjižnog fonda. Knjižnom fondu Čitaonice priključeni su i knjižni fondovi seljačkih radnih zadruga, tako da je 1965. godine zatrečeno oko 3.000 knjiga.

Od 1965. godine Čitaonica menja naziv u NARODNA BIBLIOTEKA SIVAC. Koristeći se raznim vidovima nabavke (kupovinom, poklonima organizacija i pojedinaca) Narodna biblioteka u Sivcu je do danas dostigla fond od 15.500 knjiga.

Uporedo sa širenjem aktivnosti na bibliotečkim poslovima  Narodna biblioteka širi aktivnosti i na polju kulturno-prosvetnog rada. Organizuju se klubovi koji rade pri biblioteci i to Klub književnih stvaralaca, Klub likovnih stvaralaca, Klub mladih bibliotekara. U saradnji sa Osnovnom školom, Domom kulture, Kulturno-prosvetnim društvom »Senteleki«, umetničkim udruženjima i drugim kojima je cilj unapredjenje kulturnog života mesta organizuje izložbe, promocije, književne susrete, proslave i slična kulturna dešavanja.

 

.

.

POČETNA STRANICA
ODŠTAMPAJ STRANICU

 

 

 

 

 

 

 

KLIK NA SLIKU ZA UVECANJE

pečat iz 1892. godine

 
 
   
copyright © sivac.net 2003