Sivačka Bogorodica
Bogorodica, jedna od glavnih ličnosti hrišćanstva, oduvek je inspirisala umetnike svih epoha. Njoj u slavu oni su stvarali svoja najčuvenija dela, među njima i vrhunska dela svetske umetnosti.
Jedan nepoznati zografski rad iz sredine XVIII veka, zadivio je svojom lepotom publiku Pariza, Rima i još nekoliko svetskih gradova. Bila je to ikona Presvete Bogorodice sa Bogomladencom, tada nazvane od strane istoričara umetnosti Sivačka Madona. Posebnost ikone je prikaz Bogomladenca u narodnoj nošnji Bačke XVIII veka.
Ovoj prestonoj ikoni pripisivane su čudotvorne moći, zbog toga su je osim Sivčana, pohodili i stanovnici okolnih mesta. Iznošena je za vreme litija, za vreme velikih praznika, kao i litija koje su išle oko celog sela, a u vezi prizivanja kiše u sušnim periodima i pojavama kakvih bolesti kada se posredstvom Bogorodičine čudotvorne ikone povećavao broj milosti ozdravljenja.
Ikona Sivačke Bogorodice krasila je četvrtu Sivačku crkvu, građenu 1619., obnovljenu 1781., a porušenu 1873. godine. Ikona je preneta u novosagrađenu petu po redu Sivačku crkvu posvećenu Prenosu moštiju Svetog Oca Nikolaja. Tu se nalazila do kraja četrdesetih godina, kada je odneta u Novi Sad i izložena u Galeriji Matice Srpske, gde se i danas nalazi.
Tekst pripremio Zoran O. Peruničić.